LinToDo / WinToDo

(jednoduchý ToDo manažér pro Linux a Windows)

Proč?

Jednoduchá a otřepaná odpověď:
Nenašel jsem nic podobného co by odpovídalo přesně mým požadavkům.
A samozřejmě, chuť zlepšit svůj programátorský styl (jestli tedy lze o nějakém mluvit) a udělat něco užitečného (aspoň pro sebe) :-)
Při práci na projektu PFM - linuxovém správci souborů podobném windows/total commanderu - přesněji při jeho téměř kompletním přepisování (díky podnětu Radka Červinky, který nakonec z PFM odvodil svůj Seksi Commander) jsem se v tom co bylo/nebylo uděláno začal trochu ztrácet a neustále se hrabat v papírech nebylo to pravé ořechové.
Takže jsem práci na PFM na nějaký čas přerušil a pustil se do tohoto projektu. Výsledek (i když ještě ne úplně dokončen) je teď před vámi.

Popis programu

Nic víc a nic míň než je zmíněno v titulku - jednoduchý ToDo manažer pro dva systémy, takže můžete mít o svých úkolech a o tom jak jse s nima "na tom" přehled - bez ohledu na platformu na které momentálně pracujete.

V současné době program umožňuje:

Aplikace je programovaná v prostředí Kylix 3 Open Edition (verze pro Linux) případně Delphi 6 Personal Edition (verze pro Windows). Použita je jedna cizí, nestandardní komponenta - XML parser (viz. http://www.destructor.de).
Jako u všech svých projektů jsem se snažil o to, aby bylo možné aplikaci zkompilovat s co nejmenším počtem a když tak pouze OpenSource nebo Free přídavků.

Výchozí jazyk je angličtina.
Současně jsou ale k dispozici jazykové konfiguační soubory a jazyk aplikace lze pak jednoduše změnit pomocí konfiguračního dialogu.

Program se stále vyvíjí a jeho funkčnost může být tím pádem omezena nebo se může chovat poněkud nepředvidatelně.

Jestli jej tedy chcete vyzkoušet, máte možnost ale berte v úvahu že se zříkám vší odpovědnosti, za nic neručím a použití je jen na vaše vlastní nebezpečí.

Převedeno do lidové mluvy - jestli vám program zavaří pevný disk, zlikviduje počítač a všechna data v něm včetně záloh, vypije kafe a odvede přítelkyni (či přítele) či něco horšího, nechoďte mi plakat na rameno (co se zklamaných uživatelek týče, záleží na osobní domluvě).

Naopak, všechna blahopřání, dary a úplatky jsou vítány.

Ovládání programu

Stručný návod pro práci s programem:

Otevřít existující soubor nebo vytvořir nový - vytvoří se karta s příslušným náhledem (strom, seznam, detaily) který je možné pomocí položek v menu "Zobrazit" změnit.

Nový základní uzel ("kořen") stromu se přidá např. klávesovou zkratkou Ctrl+Ins.
Poduzel je možné přidat po vybrání rodičovského uzlu klávesou Insert.

Smazání položky (a současně všech podřízených položek) lze provést klávesou Del.
Pozor - program (zatim) nepodporuje "krok zpět" takže tyto úpravy jsou nevratné a v případě chyby je jediná možnost obnovit data jejich novým načtením ze souboru. Samozřejmě, pouze v případě ž změněná data už nebyla uložena. Jako v každé běžné práci s dokumenty tedy doporučuji rozumnou politiku zálohování dat.

Při současném zobrazení stromu a seznamu se v seznamu zobrazí vybraný uzel ze stromu spolu se všemi podřízenými položkami.

Data stromu je možné vyexportovat jako HTML soubor obsahující jednoduchou tabulku s názvy položek, kategorií a pod.


Kromě myši a výběrem z menu je možné plnohodnotně (?) ovládat aplikaci klavesovými zkratkami. Popis některých následuje:

Licence

GNU GPL, v 2.0 a pozdější.
Text licence přiložen v souboru COPYING.

Obrázky aplikace


hlavni okno
Hlavní okno aplikace (Linux RH7.3, IceWM)

stromovy pohled
Zobrazení úkolů - pouze jako strom.

konfigurace - jazyk
Konfigurace - volba jazyku.

konfigurace - font
Konfigurace - nastavení fontu a stylu (pouze v Linuxu).

pridani polozky
Přidání nové položky k úkolům.

editace polozky
Editace existující položky.

Požadavky na výkon počítače

Linuxová verze programu bez problémů běží (a je vyvíjena) na mém obstarožním PC (současně spolu s jinými programy napsanými v Kylix-u) :
Verze pro Windows je testována na Windows 98 SE CZ, Celeron 300, 256 MB RAM.

Stažení software

Aktuální verze aplikace je 0.2.5 (7.7.2003).

Novinky v nejnovější verzi (popis úprav / ChangeLog).

Balíčky pro Linux:
K dispozici je kompilovaná binárka (RedHat 7.3), jazykové soubory (zatím jen český a slovenský, oba v kódování iso-8859-2) a nakonec zdrojové soubory.

Totéž pro Windows:
Zde lze stáhnout binárku aplikace a jazykové soubory v příslušném kódování. Zdrojové soubory jsou stejné pro oba systémy (viz. výše).

Instalace - Linux

 1. stáhnout a nainstalovat runtime knihovny Kylixu 3 (cca 2,6 MB).

  Knihovny je nutné rozbalit do některého z adresářů uvedených v souboru /etc/ld.so.conf (např. do adresáře /lib) a potom zadat v terminálovém okně příkaz ldconfig. K provedení těchto úkonů budete možná potřebovat administrátorské oprávnění.

  Tento bod je možné vynechat pouze když máte nainstalované a funkční vývojové prostředí Kylix3.

  Bez uvedených knihoven bohužel nebude možné aplikaci spustit.


 2. stáhnout zkompilovaný program (viz. odkaz "binárka" ve "Stažení software") v archivu "binary.tgz" a rozbalit jej. Soubory "LinToDo" a "LinToDo.sh" je nutné umístit někam do cesty proměnné PATH, kde je systém najde, případně na ně vytvořit odkazy.

  Soubor "LinToDo" je vlastní program, soubor "LinToDo.sh" je pouze skript pro spouštění LinToDo bez úvodního propagačního okna (vlastnost všech programů kompilovaných v Kylixu OE).
Příkazem "LinToDo" nebo "LinToDo.sh" lze potom program normálně spustit a používat.

Po prvním spuštění a ukončení se v domácím adresáři uživatele vytvoří podadresář ".LinToDo" ve kterém budou uloženy konfigurační soubory aplikace.

V případě že chcete "lokalizovanou" verzi programu, můžete si stáhnout jazykové soubory (balík "languages.tgz"). Tyto je nutné rozbalit do výše zmíněného konfiguračního adresáře. Pak už zbývá jenom spustit LinToDo a v konfiguračním dialogu vybrat a nastavit jazyk. Po korektním ukončení aplikace bude vaše volba zapsána v konfiguračním souboru.

Jestli chcete jazykové soubory nainstalovat PŘED prvním spuštěním aplikace a tedy konfigurační adresář ještě neexistuje, musíte jej vytvořit ručně. Nejlépe to lze provést ve vašem oblíbeném souborovém manažeru nebo v terminálovém okně příkazem:

mkdir ~/.LinToDo

a pak do něj zkopírovat (rozbalit) zmíněné soubory.

Instalace - Windows

K aplikaci neexistuje automatický instalační program (můžete jej zkusit vytvořit), proto bude potřeba udělat těchto několik jednoduchých kroků ručně:
 1. stáhnout binární balíčky pro Windows (tj. archiv WinToDo.zip)
 2. v případě potřeby stáhnout jazykové soubory pro Windows (kódování cp1250)
 3. vytvořit adresář pro aplikaci
 4. rozbalit do něj uvedené soubory (např. pomocí programu WinZip nebo vašim oblíbeným souborovým manažérem)
Tím je vše hotovo a můžete program spustit (např. poklepáním myší na ikonu aplikace) a používat.


Jestli vás zajímá anatomie aplikace, stáhněte si zdrojové soubory a pošlete mi svůj komentář a návrhy :-)

Konfigurace

Konfigurační soubory programu jsou uloženy v adresáři .LinToDo v domovském adresáři uživatele (v Linuxu) nebo v adresáři aplikace (ve Windows). Uvedené soubory, jejich význam a stručný popis použitého formátování :

LinToDo.ini / WinToDo.ini
Hlavní konfigurační soubor, vytváří se automaticky.
Vnitřní formát je klasický INI konfigurační soubor.

LinToDo_XX.lng / WinToDo_XX.lng
Jazykové překlady aplikace; jejich vnitřní struktura je velmi jednoduchá - číslo hlášky následované příslušným textovým řetezcem.
Jestli tedu chcete upravit nadávky kterými po vás program hazí, není nic jednoduššího než je v daném souboru přepsat a konfigurační soubor znovu načíst, případně restartovat (fuj, jaké sprosté slovo!!!) program.

Další plány

Podle svých časových možností bych rád program dále vylepšoval. Jestli v něm postrádáte nejakou funkci, zkuste mi napsat mail a treba s tim něco uděláme.

Zatim je v plánu podpora "časování" úkolů a upozorňování na resty a pod.
Rovněž jsou docela velké rezervy v exportu jako HTML a možná by se dalo něco málo udělat s PDF nebo PS formátem pro lepší tisk.
A samozřejmě, je potřeba dotáhnout dokonce přetahování uzlů stromu mezi sebou. Zatim to tedy radeji nezkoušejte.

Aktuálním úkolem bude vyřešit transparentní převod kódování dokumentu aby nebylo nutné ručně překódovávat data pro každou platformu. Avšak vzhledem k tomu že tento postup již používám v jiné aplikaci, nemělo by to být příliš časově náročné...

Velmi vítané jsou také připomínky jazykoznalců a překlady jazykových souborů do jiných řečí.

Odkazy

Následují odkazy na některé ToDo manažery (pro Linux) na které jsem narazil:

Kontakt

Připomínky a návrhy zasílejte na E-mail : pcernoch zavinac volny.cz


Aktualizováno: 7.7.2003, © Peter Cernoch